End of Season WakePark Series

End of Season WakePark Series

Friday 30th October – Sunday 29th November

Liquid Leisure Windsor are rounding up the 2020 season with a wakeboarding competition series. The series will be held over three weekends, with competitors collecting points throughout the events, and the winners will be crowned based on their total point score from the series.

There will be seven categories, with limited numbers of competitors:

Men Amateur – 6 Competitors Max

Kickers:
β€’ Nothing over a frontside 540 or backside 360
β€’ No mobes or blind inverts

Rails:
β€’ No spinning more than 180 spin on or 270 off rails
β€’ No transfers with more than a 180 spin

Confirmed Competitors

Denis Wright
Kent McLaren
Eriks Klavins
James Mead
Ryan Marshall

Men Open – 6 Competitors Max

Anything goes when it comes to Pros…

Confirmed Competitors

Kieran Saunders
Ethan Marston
Callum Smith
Billy Palmer Cooper

Women Amateur – 6 Competitors Max

Kickers:
β€’ Nothing over a frontside 360 or backside 180
β€’ No inverts

Rails:
β€’ No spinning more than 180 spin on or off rails
β€’ No transfers

If we know you can do tricks beyond these, you will be moved up to Open Women.

Confirmed Competitors

Zane Muizaraja
Dominique Taylor-Neale

Women Open – 8 Competitors Max

Don’t cheat, if you can do more than the amateurs, enter this category.

Confirmed Competitors

Eve Smith-Lang
Darcey-Jane Williams
Izzy Goode
Charlotte Docherty
Sophie De Souza
Anya Jackson
India Laverack

Veterans – 6 Competitors Max

(40+ years of age on 31st October)

You old sods are gonna do what you want anyway…

Confirmed Competitors

George Laguillo
Ian Harper
Quin Williams
Ed Freeman
Daniel Taylor
Michael Stoyko

Junior Amateur – 12 Competitors Max

(boys and girls 16 and under on 29th November)

Kickers:
β€’ Nothing over a frontside 540 or backside 360
β€’ No mobes or blind inverts

Rails:
β€’ No spinning more than 180 spin on or off rails
β€’ No transfers

If we know you can do tricks beyond these, you will be moved up to Junior Open.

Confirmed Competitors

Harper Williams
Haroldas Tunikas
Armandas Pocevicius
Maxwell Smith
Teo Fletcher
Max Penney
Jess Horsburgh
Ula Maria Zalyte

Junior Open – 18 Competitors Max

(boys and girls 16 and under on 29th November)

Little ones who are gonna be Pros, so anything goes…

Confirmed Competitors

Callum Saunders
Kieran Smith
Ryan Marston
Rudy Talboys
Madzy talboys
Jacy Williams
Tane Harper
Bertie Whaley
Tommy Osmond
Josh Hon

Format & Judging

This is a features only competition…

Heats Format
β€’ 2 runs
β€’ Run will start at the kickers and end with the kickers (as shown below)
β€’ No pick ups
β€’ No body dragging (you will lose your score for that run if you try to body drag)
β€’ If you lose your helmet during a run, your run will end at that point and you must not hit any features or kickers after that point
β€’ There will be no re-runs (apart from mechanical failure), so don’t ask
β€’ Your best run will count

Judging
β€’ Each run will be judged based upon overall composition and execution of the overall run
β€’ Each judge will give a score out of 100 for the run
β€’ Final score will be the average of the three judges scores out of 100

What we are looking for
β€’ We want to see you mix it up, with both toe and heel approaches and switch riding
β€’ Judges want to see good execution on all tricks (clean/well grabbed/not zeached)
β€’ Composition is important, if you spin one way or repeat tricks it will affect your score (make sure you’re mixing it up)

Course Layout

Schedule

First Stop

Friday 30th October – Sunday 1st November

Second Stop

Saturday 12th – Sunday 13th December

Third Stop

Saturday 19th – Sunday 20th December

Registration

Thursday 12:00 – Friday 15:00 | Via email

You must email Gary Sawyer between Thursday 12:00 and Friday 15:00 before each weekend Stop. This is to let us know that you are still fit and able to compete that weekend, otherwise you will be removed from that event, and we will reconfigure the heats where necessary.

Saturdays

TimeEvent
08:00 – 08:40Junior Amateur – Heats
08:40 – 09:10Veterans – Ranking Heat
09:10 – 09:30Women Amateur – Ranking Heat
09:30 – 10:10Women Open – Ranking Heat
10:10 – 10:40Men Amateur – Ranking Heat
10:40 – 11:35Junior Open – Heats
11:35 – 12:00Men Open – Ranking Heat
12:00 – DuskPublic Riding
All timings are subject to change based on numbers of competitors and other factors.
We will always look run ahead of schedule, so make sure you are at the main cable with plenty of time before your next round.

Sundays

TimeEvent
08:00 – 08:15Junior Open – LCQs
08:15 – 08:55Junior Amateur – Final
08:55 – 09:25Veterans – Final
09:25 – 09:45Women Amateur – Final
09:45 – 10:25Women Open – Final
10:25 – 10:55Men Amateur – Final
10:55 – 11:35Junior Open – Final
11:35 – 12:00Men Open – Final
12:00 – DuskPublic Riding
All timings are subject to change based on numbers of competitors and other factors.
We will always look run ahead of schedule, so make sure you are at the main cable with plenty of time before your next round.

Sunday 20th December

15:30 – Awards Ceremony

Points System

Competitors will accumulate points at each event, that will provide their overall score for the series. Here is how the points will be awarded:

Position in EventNo. of Points Awarded
1st in the Final25
2nd in the Final18
3rd in the Final15
4th in the Final12
5th in the Final10
6th in the Final8
Junior Open 7th in the Final / Junior Amateur =7th (2nd in either LCQ)6
Junior Open 8th in the Final / Junior Amateur =8th (3rd in either LCQ)4
Junior Open =9th (2nd in either LCQ) / Junior Amateur =9th (4th in either LCQ)2
Junior Open =10th (3rd in either LCQ) / Junior Amateur =10th (5th in either LCQ)1

Competitor Entries

Entries will close Thursday 29th October