End of Season WakePark Series

Stop 1 | Structure & Results

Men Open

Ranking Heat

Saturday 31st October | 11:55 – 12:20

Results
Ethan Marston
Callum Smith
Billy Palmer-Cooper
Kieran Saunders

Final

Sunday 1st November | 12:00 – 12:25

Results
Ethan Marston
Callum Smith
Kieran Saunders
Billy Palmer-Cooper

Men Amateur

Ranking Heat

Saturday 31st October | 11:25 – 11:55

Results
Denis Wright
James Mead
Eriks Klavins

Final

Sunday 1st November | 11:30 – 12:00

Results
Denis Wright
Eriks Klavins
James Mead

Women Open

Ranking Heat

Saturday 31st October | 10:40 – 11:25

Results
Eve Smith-Lang
Izzy Goode
India Laverack
Darcey-Jane Williams
Sophie De Souza
Charlotte Docherty

Final

Sunday 1st November | 10:45 – 11:30

Results
Izzy Goode
Sophie De Souza
India Laverack
Eve Smith-Lang
Darcey-Jane Williams
Charlotte Docherty

Women Amateur

Ranking Heat

Saturday 31st October | 10:20 – 10:40

Results
Dominique Taylor-Neale
Zane Muizaraja

Final

Sunday 1st November | 10:25 – 10:45

Results
Dominique Taylor-Neale
Zane Muizaraja

Veterans (40+)

Ranking Heat

Saturday 31st October | 09:45 – 10:20

Results
George Laguillo
Michael Stoyko
Quin Williams
Daniel Taylor
Ed Freeman
Ian Harper

Final

Sunday 1st November | 09:50 – 10:25

Results
Michael Stoyko
George Laguillo
Quin Williams
Daniel Taylor
Ed Freeman
Ian Harper

Junior Open

Heats

Saturday 31st October | 08:45 – 09:45

Heat 1 – Results
Tommy Osmond
Josh Hon
Callum Saunders
Madzy Talboys
Heat 2 – Results
Jacy Williams
Tane Harper
Bertie Whaley
Heat 3 – Results
Rudy Talboys
Kieran Smith
Ryan Marston

Two riders go through from each heat, with the other riders going in to the Last Chance Qualifiers

Last Chance Qualifiers

Sunday 1st November | 08:00 – 08:15

LCQ 1 – Results
Bertie Whaley
Callum Saunders
LCQ 2 – Results
Madzy Talboys
Ryan Marston

One rider from each LCQ will go through to the final

Final

Sunday 1st November | 09:00 – 09:50

Results
Rudy Talboys
Kieran Smith
Tommy Osmond
Jacy Williams
Madzy Talboys
Bertie Whaley
Josh Hon
Tane Harper

Junior Amateur

Heats

Saturday 31st October | 08:00 – 08:45

Heat 1 – Results
Haroldas Tunikas
Armandas Pocevicus
Teo Fletcher
Jess Horsburgh
Heat 2 – Results
Harper Williams
Maxwell Smith
Max Penny
Ula Maria Zalyte

Final

Sunday 1st November | 08:15 – 09:00

Results
Armandas Pocevicus
Haroldas Tunikas
Harper Williams
Jess Horsburgh
Teo Fletcher
Maxwell Smith
Max Penny
Ula Maria Zalyte